21st line 2; 199026 St. Petersburg, Russia
Phone/Fax: +7 (812) 328-8640 email: rmo@minsoc.ru
founded in 1817

Crystallogenesis and Mineralogy
Saint Petersburg, Russia
1-5 October 2007
http://www.minsoc.ru/KM2007/
Site map
Conferences & Meetings
Crystallogenesis and Mineralogy
print print version
 

Locations of visitors to this page
News
MinSoc Info
Membership
Branches
Commissions
Awards
Conferences & Meetings
Zapiski RMO (Journal)
e-Library
EMU
IMA
Links
Guestbook
Help
re-registered: 931
yesterday: 158
week:
users: 2682
active: 2251
organizations: 716
departments: 425
useful links: 66
announced: 55
registration open: 0
total: 2001
PDF: 1641
issues: 536
articles: 9500
PDF of abstracts: 2002
fulltext articles: 3830
records: 43
fulltext PDF: 9
Scientific Programme

II International Conference

CRYSTALLOGENESIS AND MINERALOGY

 

TO THE MEMORY OF PROF. V. B. TATARSKY (1907-1993)
TO THE 75TH YEAR OF THE GEOLOGICAL FACULTY AT SPBU

 

THE CONFERENCE PROGRAM

Saint-Petersburg
October 1-5, 2007


 

ORGANIZERS

        St. Petersburg State University, St. Petersburg, Russia
        Christian-Albrechts-University, Kiel, Germany
        Ludwig-Maximilians University, Munich, Germany
        Innovative Education Environment in a Classical University Program:
Project Molecular Geochemistry and Biogeochemistry
        Russian Mineralogical Society: Board on Crystallogenesis of Minerals and Board
on Teaching of Mineralogy and Crystallography in Higher School
        I Commission on Mineral Growth and Interface Processes (CMGIP)
        IUCr Commission on Crystal Growth and Characterization 

SPONSORS

        Russian Fund of Basic Recearches (grant 07-05-06089-)
        Die Deutsche Forschungsgemeinschaft (DFG)
       Exhibition Association World of Stones


SCIENTIFIC SESSIONS

1          Fundamental problems of crystallogenesis
2          Methods of growth and investigation of crystals
3          Synthesis of crystal materials and experimental mineralogy
4          Bio- and organic minerals and materials
5          Crystal chemistry and crystal morphology of minerals
6          Nanophases and nanoprocesses


OFFICIAL LANGUAGES

English and Russian (with simultaneous interpretation from Russian into English)


Chairs:  A.E. Glikin (St. Petersburg, Russia),
V.G. Krivovichev (St. Petersburg, Russia)

Co-chairs: W. Depmeier (Kiel, Germany),
W. Schmahl (Munich, Germany)

Conference Secretaries:    L.Yu. Kryuchkova (St. Petersburg, Russia), 
                                           N.V. Platonova (St. Petersburg, Russia)


PROGRAMM COMMITTEE
T. Armbruster (Bern), A. M. Askhabov (Syktyvkar), V.S. Balitsky (Chernogolovka), P. Burns (Notre-Dame), U. Bismayer (Hamburg),
A.G. Bulakh (St. Petersburg), J. Deyoreo (Livermore), A.A. Chernov (Moscow, Livermore), H. Dabkowska (Hamilton), G. Ferraris (Turin),
J. Garcia-Ruiz (Granada), P. Gille (Munich), G. Heide (Freiberg), N.R. Khisina (Moscow), H. Klapper (Aachen), M. V. Kovalchuk (Moscow),
E.N. Kotelnikova (St. Petersburg), N. I. Leonyuk (Moscow), A. Luttge (Houston), Yu. B. Marin (St. Petersburg), Mu Wang (Nanjing),
D. Yu. Pushcharovsky (Moscow), A. Putnis (Muenster), D.V. Rundqvist (Moscow), E.V. Sokol (Novosibirsk), K. Tsukamoto (Sendai),
V.S. Urusov (Moscow), A.E. Voloshin (Moscow), C.F. Woensdregt (Utrecht), N.P. Yushkin (Syktyvkar).

ORGANIZING COMMITTEE
Chair: S.V. Krivovichev.

A.A. Antonov, S.N. Bocharov, A.I. Brusnitsyn, V. D. Franke,  V.V. Gurjy, M.G. Krzhizhanovskaya,
E. V. Kiryanova, A.M. Kulkov, M.V. Morozov, E.N. Perova, Yu.V. Plotkina, N.N. Sennova, O.Y. Siidra,
M.Yu. Sinay, E.S. Sukharzhevskaya, V.B. Trofimov, S.Yu. Yanson, A.A. Zolotarev jr

 

CONFERENCE SCHEDULE

October, 1

October, 2

October, 3

October, 4

9.0013.30

 

Registration

(Recreation of

Assembly Hall)

10.0011.30

Plenary session (Assembly Hall)

10.0011.30

Plenary session (Assembly Hall)

10.0013.20

11.5013.50

11.5013.50

Session 6

(Assembly Hall)

Session 5

(Lecture Hall 44)

Session 1

(Assembly Hall)

Session 5

(Lecture Hall 44)

Session 3

(Assembly Hall)

Session 5

(Lecture Hall 44)

13.5015.00 Lunch

13.5015.00 Lunch

13.2014.30 Lunch

14.0018.00

 

Opening ceremony

Plenary session

(Assembly Hall)

15.0016.20

15.0015.55

14.3015.40

Session 1

(Assembly Hall)

Session 5

(Lecture Hall 44)

Session 3

(Assembly Hall)

Session 4

 (Lecture Hall 44)

Session 3

(Assembly Hall)

Session 5

(Lecture Hall 44)

16.2017.10

Posters

  139 (Lecture Hall 70)

15.5516.40

Posters

  4067 (Lecture Hall  70)

17.2018.20

16.5017.50

16.0017.30

Plenary session

(Assembly Hall)

Session 3

(Assembly Hall)

Session 2

(Lecture Hall 44)

Session 3

(Assembly Hall)

Session 4

  (Lecture Hall 44)

18.30

Furshet

18.20

Crystallogenesis Board meeting (Lecture Hall 44)

18.30

Banquet

17.30 Discussion

Closing ceremony

(Assembly Hall)

October, 5.  Bus excursion: Petersburg suburbs Pushkin-Pavlovsk with palaces including the Amber Room (by additional fee)

 

OCTOBER, 1, Monday

 

 

░░░MORNING░░░

9:00 13:30  Registration

Recreation of Assembly Hall (2nd floor), The Main University Building,
University Emb. 7/9 (entrance at Mendeleev line)

 

 

░░░EVENING░░░

 

PLENARY SESSION,  DEDICATED TO THE MEMORY OF PROF. V.B. TATARSKY

Assembly Hall 

 

Chairs: I.V. Buldakov, A.E. Glikin

 

14:00   Opening ceremony:

Rector of Saint-Petersburg State University Prof. L.A. Verbitskaya

Rector of Christian-Albrechts-University, Kiel, Germany Prof. T. Bauer

Greetings

14:30 Glikin A.E.. Centenary of Prof. V.B.Tatarsky birthday

14:40 Bosch T.C.G. From crystallogenesis to stem cell biology

15:10 Rashkovich L., Chernov A.A. Gibbs-Tomson law and submicron crystals

 

15:40 16:00 Coffee break (Lecture Hall 70)

 

Chairs: W. Depmeier, V.G. Krivovichev

 

16:00         Askhabov A.M. On the nature of particles forming crystals at its growth

16:30         Balitskij V.S., Balitskaya L.V., Bublikova T., Pentelei S.V., Lavrenko N.S. Morphology, composition and aggrigate condition of aqueous-hydrocarbonic fluid inclusions in the quartz which has been grown in hydrothermal solutions at presence of oil and bituminous rocks

17:00         Garcίa-Ruiz J.M., Villasuso R., Ayora C., Canals A., Otalora F. On the formation of giant gypsum crystals in Naica (Mexico)

17:30         Litvin Y.A. Experiment in solution of the problem of diamond genesis

 

18:30  FURSHET


 

 

░░░

OCTOBER, 2, Tuesday

 

MORNING░░░

PLENARY SESSION                                                                               Assembly Hall

Chairs: A.M. Aschabov, J.M. Garcia-Ruiz

10:00 Klapper H., Neuroth G. The generation of growth dislocations by inclusions and growth-face damages: an experimental study

10:30 Gille P., Bauer B., Meisterernst G. Single crystal growth of Al-rich complex metallic alloys

11:00 Voloshin A.E. The specific character of defect formation at layer-by-layer crystal growth

11:30 11:50 Coffee Break (Lecture Hall 70)

SUBJECT SESSIONS

Session 1. 

Fundamental problems of crystallogenesis                           Assembly Hall 

Session 5. 

Crystal chemistry and crystal morphology of minerals    

 Lecture Hall 44

Chairs: H. Klapper, A.E. Voloshin

Chairs: A.G. Bulakh, Yu.B. Marin

 

11:50 Mutter A. The Bond-valence deficiency model: A new application to describe mineral surface reactions

12:10 Podberezskaya N.V., Volkova L.M. Macro- and microsymmetry as genesis base of inorganic crystals and minerals

12:30 Petrova E.V., Shustin O.A., Chernevich T.G. Crystal growth from non-stoichiometry composiotion solution

12:50 Bredikhin V.I., Galushkina G.L., Kulagin A.A., Kuznetsov S.P., Malshakova O.A. Step bunching in crystal growth from solutions

13:10 Gavryushkin P.N., Thomas V.G. Competition of subindividuals during the process of crystall regeneration

13:30 Krivovichev V.G., Charykova M.V., Depmeier W. Selenites and sulphates: system Ni2+, Co2+ // SeO2-, SO42 H2O. Thermodynamical analysis and geological applications

 

11:50 Gulbin Y.L. Morphometry of aggregates and phase transition modelling during metamorphism

12:10 Azimov P. The features of the mineral pseudomorphs in metamorphic rocks

 

12:30 Tibilov J.V. Accessory mineral formation as a metasomatism in microstructures of the central type symmetry

12:50 Brusnitsin A.I. Mineralogy and genezis of manganese deposits of the South Ural

 

13:10 Skublov S. Zircons: correlation of geochemical and isotope-geochemical data

 

13:30 Zaitseva T.S., Gorokhov I.M., Ivanovskaya T.A., Melnikov N.N.,

Yakovleva O.V.

Glauconite crystallochemical characteristics as a reflection of the mineral formation stages: geological significance of isotope dates for middle riphean glauconites (the Debengda formation, Olenek uplift, Northern Siberia)

 

13:50 15:00 LUNCH

EVENING

SUBJECT SESSIONS

 

Session 1. 

Fundamental problems of crystallogenesis

Assembly Hall 

 

Session 5. 

Crystal chemistry and crystal morphology of minerals

 Lecture Hall 44

Chairs: P. Gille, N.I. Leonyuk

Chairs: E.V. Sokol, I.I. Chaikovsky

 

15:00 Shtukenberg A.G., Punin Yu., Azimov P. Crystallization in systems solid solutions aqueous solutions: phenomenological approach

 

 

15:20 Bocharov S.N., Glikin A.E. Nonmonotonic change of a crystal chemical composition in areas of solution structure transitions

 

15:35 Taratin N.V., Kryuchkova L.Y., Glikin A.E.

 

15:50 Pyankova L., Punin Yu., Franke V.D. Inner stress in doped crystals NH4Cl:Mn2+

 

16:05 Kulkov A.M. Metasomatic mechanism of polymorphic transitions of nickel sulfate hexahydrates

 

15:00 Sokol E.V., Vapnik Ye. Mineralogical criteria of identification of overpressured sediments degasing areas: the Hatrurim formation as the example of ancient mud volcano prouvince, Jordan transform valley

 

15:20 Sharygin V.V. Minerals of the pseudobinary perovskite-brownmillerite series in larnite rocks, Hatrurim, Israel

 

 

15:35 Chaikovskiy I.I. Mineralogical indicators of tectonically deformations in Verkhnekamskoe deposit of salts

 

 

15:50 Zateeva S.N., Sharygin V.V. Pseudowollastonite-schorlomite paralava as a sign of ancient gas tourths combustion

 

16:05 Novikova S.A. Paralavas melted rocks from ancient combustion metamorphic complexes within Kuznetsk coal basin

 

16:20 17:10 POSTERS (sessions 1, 2, 3 and 4)

1 39 should be put up at 11:30 (Lecture Hall 70)

Chairs: E.V. Kiryanova, M.V. Morozov,  M.Yu. Sinay


17:10 17:20  Coffee break
 (Lecture Hall 70)


SUBJECT SESSIONS

Session 3.

Synthesis of crystal materials and experimental mineralogy     

Assembly Hall 

Session 2.

Methods of growth and investigation of crystals                

Lecture Hall 44

Chairs: H. Lorenz, N.V. Podberyozskaya

Chairs: A.E. Kokh, V.D. Franke

 

17:20 Mihaylov M.A., Demina T.V., Mamontova S.G., Bogdanova L.A. About mechanisms of coordination numbers variation of Mg and Al at central part of system MgO-BeO-Al2O3-SiO2

 

17:40 Bakakin V.V., Seryotkin Y.V. Comparative crystal chemistry and crystallogenesis of natrolite and thomsonite groups zeolites

 

18:00 Seryotkin Y.V., Likhacheva A.Yu., Bakakin V.V. The behaviour of fibrous zeolites at the variation of water pressure

 

17:20 Magerl A., Seitz C., Weisser M.,

Stockmeier M., Hock R.. Exploring the defect structure of crystals by high energy X-ray diffraction

 

17:35 Plotkina J.V., Sasov A.Yu. X-ray computed microtomography: a new approach to crystalline material study

 

17:50 Kokh K.A., Kokh A.E.,        Popov V.N. A new approach to Bridgman crystal growth

 

18:05 Pavlushin A.D. On improvement of method of anisotropic analysis of metasomatic crystal formation medium

 

18.20  Crystallogenesis Board meeting (Lecture Hall 44)

 

OCTOBER, 3, Wednesday

 

 

░░░MORNING░░░

 

PLENARY SESSION      Assembly Hall 

Chairs: H.A. Dabkowska, L.N. Rashkovich

10:00 Khisina N.R., Wirth R. Genesis and mode of occurence of Mg3Si4O10(OH)2 nH2O (10Å-phase) in mantle nodules  

10:30 Uecker R., Albrecht M., Velickov B., Wilke H., Schlom D.G., Fornari R. Investigation of crystal growth and properties of rare-earth scandates

11:00 Dabkowska H.A., Dabkowski A., Ruff J., Rodriguez J., Luke G., Gaulin B. RE pyrochlores grown by floating zone technique   

 

11:30 11:50  Coffee break (Lecture Hall 70)

SUBJECT SESSIONS

Session 3.

Synthesis of crystal materials and experimental mineralogy          

Assembly Hall 

Session 5.

Crystal chemistry and crystal morphology of minerals                    

Lecture Hall 44

Chairs: V.S. Balitsky, A. Locock

Chairs: Yu.L. Gul`bin, N.P. Pokhilenko

11:50 Becker P. Crystal growth and properties of hubnerite, MnWO4

 

 

12:10 Jiyang Wang, Jianxiu Zhang, Hongyang Zhao, Koporulina E., Leonyuk N. Flux growth, composition and morphology of rare earth doped KLu(WO4)2 crystals

 

12:30 Gurzhiy V.V., Krivovichev S., Armbruster T. Synthesis and structure of Ni2(UO2)3(SeO4)5(H2O)16

 

 

12:50 Balitskij V.S., Bublikova T., Balitskaya L.V., Marin A. Variability of external morphology and internal structure of the quartz crystals grown in hydrothermal solutions in an interval of temperatures of 210-900 o and pressure of 40-500 P

 

 

13:10 Setkova T., Shapovalov Y.B., Balitskij V.S.

Growth, structural-morphological features and some properties of monocrystals cobalt tourmaline

 

13:30 Sinay M., Mosyagin A.V., Timasheva M.A., Esipova I.V., Frank-Kamenetskaya O.V. Experimental modelling of replacement of calcite and marble by gypsum in connection with a problem of city monuments protection

11:50 Morozov M., Kempe U., Goetze J., Azimov P. Cathodoluminescence microspectroscopy of kyanite from metamorphic rocks of the Fennoscandian

 

12:10 Plotinskaya O.Y., Rusinov V.L., Seltmann R. Oscillatory zoning in goldfieldite crystals

 

12:25 Slastnikov V.V., Punin Yu., Nesterov A. Supramolecular microstructures of concentric-zoned agates

12:40 Tychkov N.S., Pokhilenko N.P., Malygina E.V. Abnormal composition pyropes from lherzolites, composition features and origin

 

13:00 Nikolenko E.I., Afanasiev V.P. Morphology and chemical composition peculiarity of picroilmenites from African (Guinea) and Yakutian (Dachnaya pipe) kimberlites

 

13:15 Pokhilenko N.P., Malygina E.V., Kuligin S.S., Pokhilenko L.N. Pyrope-Cr-spinel peridotite xenoliths from Udacnaya kimberlite pipe (Yakutia) and reaction of peridotite garnetization in lithocpheric mantle of the Siberian platform

 

13:35 Golovin A.V., Sharygin I.S., Pokhilenko N.P. Mineralogy of sheared garnet lherzolites xenoliths from the Udachnaya-east kimberlite pipe (Yakutia)

 

13:50 15:00  LUNCH

░░░

OCTOBER, 3, Wednesday

 

EVENING░░░

Session 3.

Synthesis of crystal materials and experimental mineralogy                                      Assembly Hall

Session 4.

Bio- and organic minerals and materials                        Lecture Hall 44

Chairs: P. Becker, T.L. Evstigneeva

Chairs: E.N. Kotelnikova, O.V. Frank-Kamenetskaya

15:00 Kokh A.E., Kononova N.G., Vlezko V.A., Kokh K.A., Lupinski D., Villeval Ph., Durst S. Heat field symmetry as a factor during lithium triborate (LiB3O5) crystal growth

15:20 Bekker T.B., Fedorov P.P.,       Kononova N.G., Kokh A.E. Investigation of phase equilibria and growth of BBO (beta-BaB2O4) crystals in BaO-B2O3-Na2O ternary system

15:40  Dimitrova O., Mochenova N. Application of the complex approach for realization of purposeful synthesis of lead borates with hilgardite similar structures in multicomponent hydrothermal systems

15:00 Golovanova O. Crystalgenesis pathology minerals in the organism of the person

15:20 Franke V.D., Glikin A.E., Kotelnikova H.N., Shugaev A.I., Plotkina J.V., Salikhov N.N. Investigation of crystalgenetic nature of gallstones

15:40 Izatulina A.R., Shtukenberg A.G., Golovanova O., Punin Yu. Zoning structure of oxalate nephroliths

 

15:55 16:40  POSTERS  (sessions 5 6)

40 66 should be put up at 11:30 (Lecture Hall 70)

Chairs: A.A. Antonov, A.I. Brusnitsyn, A.A. Shiryaev

16:40 16:50  Coffee break (Lecture Hall 70)

 

Session 3.

Synthesis of crystal materials and experimental mineralogy

Assembly Hall

Session 4.

Bio- and organic minerals and materials

Lecture Hall 44

16:50 Evstigneeva T.L. Peculiarities of platinum-group mineral morfology in different occurrences


17:10
Rozhdestvina V.I. Cryotemperature geneses noodle metals


17:30
Godneva M.M., Boroznovskaja N.N., Motov D.L., Klimkin V.M. Roentgenoluminescence of fluorozirconates changing their composition through thermal decomposition

16:50 Galjavich A.S., Izotov V.G., Mamin G.V., Orlinskii S.B., Rodionov A.A., Salakhov M.H., Silkin N.I., Sitdikova L.M., Hairullin R.N., Chelyshev Yu.A. Determination of mineralization degree of atherosclerotic plaque by ESR method

17:10 Kotelnikova E.N. Variants of packing for aliphatic chain molecules (on the examples of n-paraffins and n-fatty acids)

17:30 Smirnova N.L. On crystal chemistry laws and their realization

18:30  Banquet

OCTOBER, 4, Thursday

 

░░░MORNING░░░

 

Session 6. 

Nanophases and nanoprocesses                                                Assembly Hall 

Session 5. 

Crystal chemistry and crystal morphology of minerals                      Lecture Hall 44

Chairs: N.R. Khisina, Ch.A. Geiger

Chairs: V.S. Shatsky, S.G. Skublov

10:00 Depmeier W. Remarks on the crystallogenesis of micro- and mesoporous materials


10:20
Krivovichev S.V., Gurdzii V.V., Tananaev I.G., Myasoedov B.F. Microscopic model of crystallogenesis from aqueous solutions of uranyl selenate

10:40 Jordan G., Aldushin K., Schmahl W.W. Nano-scale in-situ investigations of mineral-water interface processes

11:00 Geiger Ch.., Kolesov B.A., Paukov I.E., Kovalevskaya Yu.A. H2O molecule-mineral interactions in micro- and nanoporous silicates: a micro, nano and macroscopic view

 

11:20 Kiryanova E.V. The temperature-concentration oscillations in connection with a nanostructure of the concentrated salt-aqueous solutions

10:00 Shatsky V.S., Zedgenizov D.A., Ragozin A.L., Stepanov A.S., Mityukhin S.I. Diamond formation in eclogite paragenesis

10:20 Zedgenizov D.A., Ragozin A.L., Shatsky V.S. The compositional features of diamond growth medium: from study of microinclusions in natural diamonds

10:40 Skuzovatov S.I.,       Zedgenizov D.A., Ragozin A.L.   Zonal-sectorial structure of diamond crystals from Udachnaya and Internacionalnaya kimberlite pipes (Yakutia)

 

10:55  Korsakov A.V., Kozmenko O.A., Nepop R.K., Ovchinnikov Yu.I. External and internal morphology of graphite cuboids from the diamondbearing metamorphic rocks from the Kokchetav massif (Northern Kazakhstan)

 

11:10 Bogush I.N., Vasilyev E.A., Pomazanskiy B.S. Comparison of tipe IAB1 diamonds from some placers of Yakutia and Brazil

 

11:25 Vasilyev E.A. About possibility to determinate a time duration of natural diamond grows

11:40 12:00  Coffee break (Lecture Hall 70)


SUBJECT SESSIONS

Session 6.

Nanophases and nanoprocesses                                       Assembly Hall

Session 5.

Crystal chemistry and crystal morphology of minerals                     

 Lecture Hall 44

Chairs: Yu.A. Litvin, A.G. Sokol

Chairs: V.V. Bakakin, J.V. Tibilov

12:00 Shushkanova A.V., Duvrovinsky L., Dubrovinkaia N., Litvin Y.A., Urusov V.S. Synthesis of nanodiamond and in situ Raman spectroscopy

 

12:20 Spivak A.V., Litvin Y.A., Shushkanova A.V., Litvin V.Yu. Diamond and graphite microphases in quenched diamond forming carbonate-silicate-sulphide-carbon systems by Raman spectroscopy

 

12:40 Logvinova A.M., Wirth R., Sobolev N. Nanometre-sized mineral and fluid inclusions in Yakutian diamonds: in a new way

 

13:00 Pikulin V.A., Kireenkova S.., Morozov Yu.. Investigations of nanostructure in sandstone

 

12:00 Pervukhina N.V., Borisov S.V., Magarill S.A., Vasilev V.I. The crystal structure of kelyanite, a new natural Sb,Hg(I)-containing oxohalide, and the crystal chemical peculiarities of its analogues


12:20
Gablina I.F. Crystallochemical characteristics of copper sulfides in ores of different genesis

 

12:35 Gongalskiy B.I., Kryvolutskaya N.A. The sulfide minerals in sedimentary and magmatic deposits of the Udokan-Chiney region

 

12:50 Kryvolutskaya N.A., Svirskaya N.M., Khramov I.V. Cr-spinel from picritic gabbro-dolerites of the Norilsk intrusions: composotion and origin

 

13:05 Alpatov V.V. Mineralogical indicators of a degree of completion of ore-forming metasomatic processes in gold ore deposits of the Verkhoyansk-Kolyma fold area

13.20 14.30  LUNCH

 

OCTOBER, 4, Thursday

 

 


 

░░░EVENING░░░

SUBJECT SESSIONS

Session 3.

Synthesis of crystal materials and experimental mineralogy

Assembly Hall 

Session 5.

Crystal chemistry and crystal morphology of minerals                     

Lecture Hall 44

Chairs: M.V. Charykova, M.A. Mikhailov

Chairs: P.M. Valizer, N.N. Boroznovskaya

14:30 Sokol A., Pal'yanov Y.N. Modeling of the diamond formation in reduced fluids and melts

 

14:50 Reutsky V.N., Borzdov Yu.M. Incorporation of nitrogen impurity by growing diamond crytsal^ a crystallochemical effect

 

15:05 Shiryaev A.A. Hydrogen in diamond: surface, lattice, inclusions

 

15:20 Kukin V., Borgardt N.I., Malyarov A.A., Agafonov A.V., Kuznetsov V.O. Comparative analysis of the structure of pyrocarbon and pyroboroncarbon by electron microscopy

14:30 Valizer P.M., Dubinina E.V., Medvedeva E.V., Nikandrov S.N., Nikandrov A.S. Calcium garnets from Ilmenogorsky complex (Southern Ural)

 

14:50 Dubinina E.V., Valizer P.M. Skapolite the Ilmenogorsky complex

 

15:05 Medvedeva E.V., Nikandrov S.N. The micas from metamorphics rocks of Ilmeny mountains (South Urals)

 

15:20 Azovskova O.B., Zinkova E.,    Levin V.Ya. Monazite mineralization of south-west part Sysert Block (Central Urals)

15.40 16.00  Coffee break

PLENARY SESSION                                                                                                Assembly Hall

Chairs: S.V. Krivovichev, W.W. Schmahl

16:00 Schmahl W.W., Goetz A., Griesshaber E., Kelm K., Sehrbrock A., Merkel C.,     Luter C., Neuser R., Mader W. Crystal morphology and hybrid fibre composite architecture of phosphatic and calcitic brachiopod shell materials an overview

16:30 Lorenz H. Crystallization of enantiomers from the phase diagram to crystallization based enantioseparation

17:00 Glikin A.E. Crystallogenetic natureof isomorphism

17:30 DISCUSSION

REWARDING OF WINNERS OF COMPETITIONS:

             Russian Mineralogical Society competition for scientific works of 2007;

             Carl Zeiss competition for young scientist works of 2007;

             competition of posters at the conference KM-2007 (sessions on October 2 and 3).

CLOSING CEREMONY

OCTOBER, 5, Friday

 

 Bus excursion: Petersburg suburbs Pushkin-Pavlovsk with palaces including the Amber Room (by additional fee)

 

POSTERS

October, 2 and 3

Session  1. Fundamental problems of crystallogenesis

 

1.     Anishchik V.M., Valko N.G.,  Vojna V.V., Moroz N.J. The influence of X-radiation on the growth and uniformity of the mixed crystals from water solutions

 

2.     Vorontsov D.A., Portnov V.N., Ershov V.P. The growth kinetics of the {100} faces of KDP crystals in non-stoichiometric solutions

 

3.     Grigoreva M.S., Zaitseva S.P., Voloshin A.E., Manomenova V., Rudneva E., Glikin A.E., Kryuchkova L.Y. Study of mechanism of defect formation in bicrystalline compositions K2Co(SO4)26H2O − K2Ni(SO4)26H2O

 

4.     Guskov S.S., Faddeev M.A., Chuprunov E.V. Application of the modified Braves law to analysis of shape of composite crystalline structures

 

5.     Guskov S.S., Chuprunov E.V. Models of different mechanisms of growth of crystal face

 

6.     Kidyarov B.I. Limiting melt supercoolings at crystallogenesis of elementary and complex substances

 

7.     Kryuchkova L.Y. Relation isomorphic replacement and direct growth at mixed crystal formation

 

8.     Charykova M.V., Charykov N.A. Thermodynamic modeling of evaporite minerals crystallization with chloride-bromide solid solutions formation

 

Session  2. Methods of growth and investigation of crystals

 

9.     Ermosh N., Sinay M. Crystallogenesis for schoolchildren

 

Session  3. Synthesis of crystal materials and experimental mineralogy

 

10. Vasiliev N.V., Zaraisky G.P., Dubinchik V.T., Pekov I.V., Udoratina O.V. Incorporation of large cations into chlorite structure

 

11.       Godneva M.M., Motov D.L. Synthesis of potassium and cesium fluorophosphate zirconates and phosphate zirconates

 

12.       Goncharova M.B., Shiryaev A.A., Dorokhova G.I. Trace elements and polytypic composition of natural (Yakutia, Bulgaria) moissanite

 

13.       Denisov A.V., Badmaev T.V., Kachalov I.V., Punin Yu., Grunsky O.S. Investigation of composition and homogenity of crystals PbMoO4 by Raman scattering method

 

14.       Zolotareva A.V., Ponomareva N., Frank-Kamenetskaya O.V. Phase formation on the surface of bronze monuments in the urban environment (resulting of experiment and thermodynamic calculations)

 

15.       Kaeva E.S., Ivanov B.G., Kiselev S.S. The features of block formation in the melt grown fluorite

 

16.       Kameneva M., Kozeeva L.P., Lavrov A.N. Phase formation in La2-xBaxCoO4 (0.3<x<1.0) system

 

17.       Kim E.L., Katsman V.I., Vorontsov V.V., Portnov V.N., Trushin V.N. Real structure of the rapid grown on point seed oriented and profiled KDP crystals

 

18.       Kolosov V.Yu., Schwamm C.L., Gainutdinov R.V., Tolstikhina A.L. Surface morphology and its relation to crystallographic orientation in α-Fe2O3 spherulites

 

19.       Koporulina E.V., Leonyuk N.I. Peprossiite is a natural prototype of rare-earth aluminium dimetaborates

 

20. Mamontova S.G., Mihaylov M.A., Demina T.V., Bogdanova L.A. About displaing of the substance of the beryl structural type in e-MgO-Al2O3-SiO2 system

 

21. Manomenova V., Rudneva E., Voloshin A.E., Malahova L.F., Grigoreva M.S. Growth of cesium nickel sulfate hexahydrate and rubidium nickel sulfate hexahydrate and their characteristics

 

22.       Morozov A.V., Morozov V.V. Influence of isomorphic replacements of iron ions on magnetic moment orientation of goethite magnetic sublattice

 

23. Chemekova T.Y., Avdeev O.V., Barash I.S., Roenkov A.D., Vodakov Yu.A., Mokhov E.N., Segal A.S., Makarov Yu.N. Synthesis of semiconductor crystals from vapor phase.

 

24.       Chyiko E.A., Semenova T.F. A simulation of the processes of exhalation mineral formation on an example of the mineral chloromenite

 

25. Shuyskiy A.V. Genesis of tubular formations in natural and grown malachite

 

26. Locock A.J. Practical crystal growth in silica hydrogels: application to the synthesis of insoluble uranyl phases

 

Session  4. Bio- and organic minerals and materials

 

27. Babanin V.F., Zakcharova I.N., Puhov D.., Shipilin M.A., Shipilin A.M. Mineralogy of high-magnetic soil nodules

 

28. Belskaya L.V., Golovanova O., Pushkareva A.V., Solonenko A.P.,      Muromtsev I.V. Thermodinamic and experimental modeling of dental and  salivary calculi formation

 

29. Voloshin A.E., Kovalyov S.I., Muhamedzhanov E.H. X-ray topography of lysozyme protein

 

30. Zalutskii A.A., Kuzmin R.N., Puhov D.. Iron compounds study of the system FeCl3nH2O montmorillonite Acidithiobacillus Ferrooxidans by means Mossbauer spectroscopy

 

31. Lamanova L.M. Stagis of mineralization in human cardiovascular tissue

 

32. Lemeshev S.A., Golovanova O., Gorodilov .V. Change of structure of apatite of a bone tissue fabric in pathogeny koxarthros

 

33. Li A.V., Kotelnikova E.N. X-ray characteristic of normal fatty acids CnH2nO2 and their double compounds

 

34. Litvinov S.D. The nanometric crystals of hydroxy- and hydroxyfluorineapatite as a result of self-assembling collagen

 

35. Lysiuk G.N. Structure of manganese aggregates

 

36. Melnyk V.I., Bezrodna T.V., Puchkovska G.O., Chashechnikova I., Shaydyuk E., Tolochko A., Hauser A. Effects of montmorillonite mineral modification on the structure of its nanocomposites with benzophenone

 

37. Morozov V.V., Morozov A.V. Features of goetite mineralogy in ferrogenious neoformations from different soils

 

38. Platonova N.V., Kotelnikova E.N., Filatov S. Isomorphic ratios in long-chain n-paraffin binary systems

 

39. Danchuk V., Kravchuk A., Puchkovska G., Gnatyuk I. Study of phase transitions and molecules dynamics in crystalline carboxylic acids using ir absorption spectra

 

Session  5. Crystal chemistry and crystal morphology of minerals

 

40. Alifirova T.A. Using mineralogical and chemical features for determination of structural types of garnet lherzolite from Udachnaya pipe

 

41. Amelin K.S., Shtukenberg A.G., Punin Yu., Smetannikova O.G. Oscillation zoning and crystallization dynamics of plagioclase megaphenocrysts Tolbachik explosion (Kamchatka)

 

42. Antonova T.A., Nikulin I. Optical-spectroscopic properties of garnets from hypergene formations of kimberlites (Western Yakutia)

 

43. Boroznovskaja N.N., Zyryanova L.A., Klimkin V.M., Golubitskaya I.N. Nephrite luminescence and colour as reflection of its inner structure

 

44. Boroznovskaja N.N., Konovalenko S.I., Sveshnikova V.L., Agapova E.D., Nebera T.S. Typomorphic features of amazonite luminescence

 

45. Erokhin Yu. V., Shagalov E.S. Datolites from of the Bazhenovsky ofiolitic complex

 

46. Zolotarev A.A. jr., Krivovichev S.V., Antonov A.A., Armbruster T. Symmetry of vesuvianites from rodingites of the Bazhenovski deposit

 

47. Ivanov B.G., Zuyev V.V. Some features of garnet morfology formation

 

48. Kaulina T.V., Sinay M.Yu., Savchenko Y.E. Metasomatic alteration of zircons from potassic granites of the Kola peninsular

 

49. Koptyaeva E.A., Yanson S.Yu., Nesterov A.R. Structure of pseudomalachite mineral aggregates.

 

50. Kuzmina E.V. Correlation between the deformation history of minerals and quantity of the fluid in the rocks

 

51. Kulkova M.A., Kulkov A.M. Mineralogical and geochemical characteristics of early metal age ceramics from Povolkhovie area

 

52. Malygina E.V., Pokhilenko N.P. Heterogeneous parageneses in coarse peridotite xenoliths from the Udachnaya kimberlite pipe

 

53. Nebera T.S. The composition of biotites from granitoids of Novosibirskoye Priobye

 

54. Pokhilenko L.N., Pokhilenko N.P., Stenina N.G., Sobolev N. The exsolution lamellae in clinopyroxene from xenolith of complex eclogite of the kimberlite pipe Obnazhennaya (Yakutia)

 

55. Ragozin A.L., Shatsky V.S., Zedgenizov D.A. Mineralogy of diamonds from placers of Northern-Eastern Siberian platform

 

56. Retjiunina A. A study of chromites from platinoferous chromitebearing layers in the Merensky reef (Eastern Bushveld complex)

 

57. Siidra O.I., Krivovichev S., Depmeier W., Armbruster T. Conformation of [O2Pb3]2+ double chains in crystal structures of mendipite Pb3O2Cl2 Pb3O2Br2.

 

58. Simakova Y.S. The influence of anthropogenic salinization on the clay mineral omposition of soils from Seriogovo

 

59. Sitnikova E., Ragozin A.L. The diamond forming medium specific character in calc-silicate rocks and gneisses from Kumdy-Kol deposit resulted from FTIR studying of microdiamonds, Northern Kazakhstan

 

60. Sofroneev S., Vasilyev E.A., Kovalchuk O.E. Analysis of the time-temperature characteristics of natural diamond genesis by FTIR data

 

61. Khramov I.V. Peculiarities in composition of pyroxenes from gabbro-dolerites of the Chernogorsky massif of norilsk ore district

 

Session  6.  Nanophases and nanoprocesses

 

62. Aleynikova K.B., Zinchenko E.N., Lesovoy M.V. Structure of cadmium phosphide thin amorphous films

 

63. Aleynikova K.B., Likhach N.I., Zinchenko E.N. Two-phase model of atomic structure of vitreous As2S3

 

64. Puchkovska G.O., Bezrodna T.V., Chashechnikova I., Shaydyuk E., Tolochko A. Chemistry and physical properties of organoclay minerals and nanocomposites on their base

 

65. Tsvetkov E.G., Kidyarov B.I. Nano-scale stages of crystallogenesis in liquid phase

 

66. Krueger . Diamonds and Onions Carbon at the Nanoscale

 

PARTICIPATION BY CORRESPONDENCE

 

67. Afanasiev V.P., Agashev A.M. About nano- and submicron inclusions in rough diamond (session 6)

 

68. Babanin V.F., Bakulin L.M., Galanina E.N. Biogenic synthesis natural magnetite in soils (session 4)

 

69. Gatsenko V., Bondarenko I., Kanunikova L. Concerning the kinds variety of the metasomatic garnets zoning (session 5)

 

70. Kamashev D.V. Experimental study of formation processes of supramolecular silica structures (session 6)

 

71. Kirejev Y. Peculiarities of corrosion of hardened cement in sugarcontaining solutions (session 4)

 

72. Krynari G.A., Khramchenkov M.G. Crystal genesis of secondary micas in sedimentary rocks (session 3)

 

73. Merkulov A.A., Isaenko L.I., Zhurkov S.I. Phase transition in BABF crystals (session 3)

 

74. Oimahmadov I.S. Conditions of formation of amethyst crystals in selbur amethyst-bearing field by termobarogeochemistry data (Central Tajikistan) (session 5)

 

75. Palchik N.A., Grigoreva T.N., Derkachev A.N., Moroz T.N. Manganous minerals in sediments of Okhotsk sea (session 5)

 

76. Pal'yanov Y.N., Kupriyanov I.N. Impurity centers in diamonds crystallized in model systems .. , (session 3)

 

77. Rastsvetaeva R.K. Crystalchemical features of franzinite polymorph a new feldspathoid of the cancrinite group (session 5)

 

78. Tsvetkov E.G. Davydov A.V., Computer modeling interpositioning cations and anions in multicomponents melts with high portion of anion component         (session 2)

 

79. Fayziev A.R. The forms of Kukhilal (Tajikistan) noble spinel crystals and its genetic (session 5)

 

80. Khokhryakov A.F., Nechaev D.V. Study of metastable graphite inclusions into diamond crystals (session 3)

 

81. Shamshurov A.V. Improvement of temperature limits for quartz polymorphs in conditions of direct recording (session 3)

 

82. Alhawas I.A., Sing B.. Occurrence and distribution of Gypsum in Alhassa Oasis, Kingdom of Saudi Arabia (session 5)

 

83. Piskunova N.N., Lapina L.E.. Morphological stability of surface of growing crystals by AFM data (session 2)

 

84. Titorov D.B. Structural model of atoms and formation of graphite, diamond and fullerenes structures (session 6)

 

85. Wickleder C.. Lightlampsluminescence (session 2)

 

86. Xiang Xiong, Mu Wang. Pinpoint Growth Mechanism Of Hierachical ZnO Nanoprisms (session 6)

 
registration | forgot password?
 
about registration
RMS distribution list service
Subscribe
Tell your opinion
Submit news for minsoc.ru for free (no user registration):
Answer
NEW !!! RMS 200th Anniversary Meeting 2017
RMS for You:  PDF (37k)
RMS Directory
List of organizations

"Zapiski RMO" online
New Books

e-Prints:
RMS Annual Session and Fedorov Session 2012
General Meeting and Fedorov Session 2010
Minerals as Advanced Materials II
Annual Session 2009
Annual Session 2008
Fedorov Session 2008
TBG-XIII & APIFIS-IV
Crystallogenesis&Mineralogy'07
Annual Session 2007
Annual Session 2006
Fedorov Session 2006

Competitions:
2009
2008
2007
      
 
.