Russian Mineralogical Society
XI RMS General Meeting Modern mineralogy: from theory to practice combined with the Fedorov Session 2010
11/10/2010
Mining University, Conference Hall
Oral presentations
11:20 Yushkin N.P.
Mineralogy in the first decade of the 21st century: verification of forecasts, progress and shortcomings
Speaker: Yushkin Nikolai Pavlovich
12:20 Sobolev N.V.
Chemical composition and mineral assemblages of inclusions in diamonds from kimberlites and placers of Yakutia
Speaker: N.V.Sobolev
13:00 Bulakh A., Zolotarev A.A.
Formulas of minerals: formalities, hypothesises, realities
Speaker: Bulakh A.G.
15:00 Askhabov A.M.
Conceptions of crystal growth
Speaker: Morozov Mikhail
15:40 Litvin Yu.A.
Physicochemical conditions of origin of natural diamond and heterogeneous substance of primary inclusions therein
Speaker: Litvin Yuriy A.
16:10 Khomyakov A.P.
Recent mineral discoveries and their contribution to understanding the laws of evolutionary dissymmetrization of the mineral kingdom
Speaker: Khomyakov Alexander P.
12/10/2010
Mining University, Conference Hall
Oral presentations
17:00 Gulbin Yu.L.
Garnet-biotite geothermometer optimization on the base of natural specimen data sets
Speaker: Gulbin Yury L.
10:20 Yurkova R.M., Voronin B.I.
Diopside as an indicator of bimetasomatic layers in forearc ophiolites
Speaker: Yurkova Raisa M.
10:40 Savichev A.A., Kozlov A.V., Vasilyev N.Ya.
Indicator role of the chemical composition of placer gold at forecasting of primary gold deposits of the Ozerninsky ore knot (Buryatia)
Speaker: Savichev Andrey Alexandrovich
11:00 Kuleshevich L.V., Lavrov O.
Indicator minerals of palaeo-mesoproterosoic Au-Ag-Cu-U-ore-forming processes on the Karelian craton
Speaker: Kuleshevich Lyudmila V.
11:20 Yanakieva D.Ya., Spiridonov E.M.
Sizes and internal stresses of nanocrystallites: a new genetic mark for minerals of native gold native silver series
Speaker: Yanakieva Denka
11:40 Plotinskaya O.Yu., Trubkin N.V.
Mineral assemblages of porphyry-epithermal systems of the Southern Urals as indicators of ore formation conditions evolution
Speaker: Plotinskaya Olga Yurievna
12:20 Kriylina G., Vasilyev E.A., Garanin V.K.
Comparison of rounded and table-cut diamonds from some deposits (Yakutian deposits)
Speaker: Kriylina Galina
12:40 Zinchenko V.N., Shafranovskiy G.I.
Morphological caracteristics of diamonds from the Chiuzo kimberlite pipe (NE Angola)
Speaker: Zinchenko Vladimir Nikolaevich
13:00 Kovalevski V.V.
Natural carbides in shungite rocks
Speaker: Kovalevski Vladimir Victorovich
13:20 Kulikova V.V., Bychkova Ya.V., Kulikov V.S.
Xenogenic zircon in mafic-ultramafic rocks of SE of the Fennoskandian shield
Speaker: Kulikova Victoria V.
13:40 Gongalskiy B.I., Krivolutskaya N.A., Kuzmin D.V.
Rock-forming minerals of the Chiney layered massif (Eastern Siberia)
Speaker: Gongalskiy Bronislav Iosifovich
15:00 Spiridonov E.M.
Peculiarities of mineral associations of Au and Ag epithermal, mesothermal and hypothermal volcanogenic deposits
Speaker: Spiridonov Ernst M.
15:20 Sazonov V.N., Polenov Yu.A., Ogorodnikov V.N.
Carbonates of metasomatites of gold deposits and their indicator role
Speaker: Polenov Yury A.
15:40 Nikiforova Z.S.
Indicator features of placer gold as the sign of ore-genesis
Speaker: Nikiforova Zinaida S.
16:00 Blyuman B.A., Ibragimova E., Sapega V.F.
Typomorphism of the biogenic gold in the linear weathering crust
Speaker: Ibragimova Elvira
16:20 Rozhdestvina (Palazhchenko) V.I.
From nanoparticles to a nugget
Speaker: Rozhdestvina Veronika
Mining University, Hall 1160
Oral presentations
10:00 Yevzikova N.Z.
Binary periodic system of chemical elements in application to certain actual problems of geochemistry and mineralogy
Speaker: Yevzikova Ninel Zakharovna
10:20 Kolonitchenko E.V.
Statistical theory of isomorphism in minerals as a tool for research
Speaker: Kolonitchenko Eugeny Valentinovich
10:40 Brodskaya R.L., Bilskaya I.V., Kotova E.L.
Boundaries of mineral grains as "spectators" of geological events and energy transformations in aggregate
Speaker: Bilskaya Irina
11:00 Krinov D.I., Azarova Yu.V., Krylov K.A.
Spatiotemporal relations between minerals in hydrothermal and hydrothermal-metasomatic systems: New results of texture analysis
Speaker: Krinov Dmitry I.
11:20 Kuvshinova L.A., Kuvshinova K.A., Kupriyanova I.I., Skorobogatova N.V., Klimentsova N.I.
The technology of structuring of the primary information of stone material
Speaker: Kuvshinova Larisa
11:40 Bobkov A.I.
Progressive-sequential classification of objects at various structural levels as a perspective tool for mineralogical research
Speaker: Bobkov Alexandr Ivanovich
12:20 Chernyshov N.M.
Geological and genetic types and forms of occurrence of noble metals in giant iron-ore deposits of the Kursk Magnetic Anomaly
Speaker: Chernyshov Nikolai Mikhailovich
12:40 Tatarinov A.V., Yalovik L.I.
Mineral assemblages and parageneses of precious metal dynamometamorphic complexes in collisional structures of orogenic belts
Speaker: Tatarinov Alexandr Vasiljevich
13:00 Kovalev S.G.
Mineralization in tectonic zones (on an example of the western slope of the Southern Urals)
Speaker: Kovalev Sergei Grigorievich
13:20 Kuzmin V.I.
Geodynamic environments of the formation of boron enriched endogenic ore-bearing formations
Speaker: Petrov Dmitry A.
13:40 Ayupova N.R.
Mineralogical composition of Devonian Fe-Mn nodules of the Urals paleoocean
Speaker: Ayupova Nuria R.
15:00 Plyushchev E.V.
Geochemical classification of hydrothermal minerals
Speaker: Plyushchev Evgeni
15:20 Panova E.G., Oleynikova G.A.
Geochemistry of nanoparticles in rocks, ores and wastes
Speaker: Panova Elena Gennadievna
15:40 Khisina N.R., Wirth R.
Chemical nanoscale heterogeneity and phase separation in Ti,Fe,Mn-silicate microspherules from grounded mine samples (Kellyam gold deposit, Yakutiya)
Speaker: Khisina Natalija R.
16:00 Groznova E.O., Plotinskaya O.Yu.
Gold dendrites formation conditions on the Ametistovoe epithermal gold-silver deposit (Kamchatka)
Speaker: Groznova Elena Olegovna
16:20 Galuskin E.V., Armbruster T., Galuskina I.O., Lazic B., Winiarski A., Gazeev V.M., Dzierżanowski P., Zadov A.E., Pertsev N.N., Wrzalik R., Gurbanov A.G., Janeczek J.R.
New mineral (CaU6+)O4 A structural analogue of uraninite with trigonal crystal form and two type of disorder: cationic and uranyl-type
Speaker: Galuskin Evgeny Vadimovich
Mining University, Hall 1164
Poster presentations
17:00 Avdontseva M.S., Zolotarev A.A., Jr., Krivovichev S.V.
Crystal chemistry of Cs-exchanged cuprosklodowskite
Speaker: Avdontseva Margarita Sergeevna
17:00 Azarnova L.A.
Pyrochlore from metasomatite at the Bolshetagninskoe deposit
Speaker: Azarnova Luidmila
17:00 Azarova Yu.V., Krinov D.I., Krivovichev S.V.
New data about structure of djerfisherite and its structural relationship to bartonite
Speaker: Azarova Yuliya Vladimirovna
17:00 Akimov G.Y.
Novofirsovskoye deposit, SW Altai: Epitermal Au-Ag vs. massive sulfide (Pb-Zn) mineralization
Speaker: Akimov Georgii Yu.
17:00 Alekseev V.I., Marin Yu.B., Semenova T.F., Tibilov J.V., Maslenikov A.V., Gembitsky V.V., Kopylova T.N., Polyakova E.V.
Biotite zinnwalditization as indication of metasomatose accompanying with the lithium-fluoric granites intrusion
Speaker: Alekseev Viktor I.
17:00 Alekseev V.I., Marin Yu.B., Skublov S.G., Gembitskaya I.M., Shuleshko I.K.
Trace-element composition and genesis of zircon from lithium-fluoric granites of Chukotka, Russia
Speaker: Alekseev Viktor I.
17:00 Antonova T.A., Kovalchuk O.E.
Colored diamonds from kimberlite pipes of the Mirny field
Speaker: Kovalchuk Oleg Evgenievich
17:00 Babaeva S.F.
Crystal defects of iron sulfides at low temperatures
Speaker: Babaeva Svetlana Fanisovna
17:00 Belanteur O., Djadoun A., El Hachemi Y., Kassama I.
Zeolites associated to the basaltes of the Algerian Margin
Speaker: Belanteur Wardia Afiri
17:00 Belskaya L.V., Golovanova O.A.
Mineral composition of salivary calculi
Speaker: Belskaya Ludmila Vladimirovna
17:00 Belhai D.
The Algerian meteorites history
Speaker: Belhai Djeloul
17:00 Berg N.V., Sivash N.S.
Mineralogy of polymetallic occurrences of the Ukhta area
Speaker: Berg Nadezhda Vitalievna
17:00 Berezin A.V., Skublov S.G., Melnik A.E., Schukina E.V.
Eclogitic rutile geochemistry after LA-ICP-MS data
Speaker: Berezin Alexey Vasil'evich
17:00 Biske N.
Morphostructural peculiarities of antraxolite from the Maksovo deposit (Karelia)
Speaker: Biske Nataliya
17:00 Bobkov A.I.
Zero-sequence of particles in light of new data and in relation to the research of minerals, rocks and ores
Speaker: Bobkov Alexandr Ivanovich
17:00 Bobkov A.I., Novikov I.A., Cherchik A.
Application of digital instrumentation in the laboratory investigation of ores
Speaker: Cherchik Aleksandra
17:00 Boroznovskaya N.N., Konovalenko S.I., Timko E.Yu.
Luminescence of feldspars as a tool for estimation of formation mechanisms of rare-metal pegmatites from a zonary pegmatite field
Speaker: Boroznovskaya Nina N.
17:00 Bocharov S.N., Glikin A.E.
Peculiarities of crystallization kinetics of mixed crystals in the temperature areas of solution structure transitions
Speaker: Bocharov Sergey Nikolaevich
17:00 Bubnova T.P., Garanja A.V., Skamnitskaya L.S.
Technological mineralogy of staurolite schists of the Pyalkyarvinskaya suite, Northern Ladoga Region
Speaker: Bubnova Tatiana P.
17:00 Valter A.A.
Baveno shock twins of K-feldspars in breccia of the Zeleni Gai astrobleme (Ukrainian shield)
Speaker: Valter A.A.
17:00 Vasilyev E.A., Garanin V.K., Kriylina G.
Internal structure of a large coated diamond from the Yubileinaya pipe
Speaker: Vasilyev Evgeny Alekseevitch
17:00 Vasilyev E.A., Petrovsky V.A., Kozlov A.V., Sukharev A.E.
Nature of black diamonds coloration (Macaubas, Brazil)
Speaker: Vasilyev Evgeny Alekseevitch
17:00 Vdovina I.
Crystallomorphology of cassiterite and its practical importance
Speaker: Vdovina Irina
17:00 Vdovina I.
Crystallomorphological approach in metallogeny
Speaker: Vdovina Irina
17:00 Vikharev A.E., Bocharov S.N.
Distribution of interference colors in sodium chlorate-bromate crystals synthesed by different methods
Speaker: Vikharev Alexander Egorovich
17:00 Voytekhovsky Yu.L.
Almandine deposits of the Western Keivy mountains
Speaker: Voytekhovsky Yury L.
17:00 Voytekhovsky Yu.L., Lyutoev V.P., Chernyavsky A.V.
Composition of the gold-bearing quartz from localities of the Pana-Kuolajarvi structure by EPR spectroscopic data
Speaker: Voytekhovsky Yury L.
17:00 Voloshin A.V., Chernyavsky A.V., Voytekhovsky Yu.L., Savchenko E.E.
Minerals of Bi(Pb)-Te-S system in the Panarechenskoye epithermal gold-silver deposit, Kola peninsula
Speaker: Voloshin Anatolyi V.
17:00 Galuskina I.O., Galuskin E.V., Gazeev V.M., Pertsev N.N.
Natural uranian and thorian garnets
Speaker: Galuskina Irina Olegovna
17:00 Glazov A.I.
Problem of identification of flat-faced ("ideal") crystals by morphometric data
Speaker: Glazov Alexei I.
17:00 Golovanova O.A., Khannanov V.P., Vysotsky A.S.
Genesis of calcium oxalate monohydydrate in presence of inorganic and organic additives
Speaker: Golovanova Olga
17:00 Golubeva I.I., Makhlaev L.V.
Metamorphogenic ilmenite from crystal slates of folded belts of the Northern Russia
Speaker: Golubeva Irina I.
17:00 Gorbatsevich F.F.
Acoustopolariscopy of minerals and rocks: new results and possibilities
Speaker: Gorbatsevich Felix Felixovich
17:00 Gorozhanina E.N.
Detrital chromium spinel from the Devonian and Lower Carboniferous sedimentary rocks of the Southern Urals
Speaker: Gorozhanina Elena N.
17:00 Gulyaeva R.I., Selivanov E.N., Vershinin A.D.
Thermal properties of pyrrhotite, bornite and pentlandites
Speaker: Gulyaeva Roza Iosifovna
17:00 Gurzhiy V.V., Krivovichev S.V.
Synthesis and crystal stucture of a new sodium hydroselenate
Speaker: Gurzhiy Vladislav
17:00 Dunun-Barkovskaya E.A.
Mineralogical and genetic peculiarities of the greisen wolframite deposit Sargardon (Uzbekistan)
Speaker: Dunun-Barkovskaya Eleonora Ashotovna
17:00 Egorova I.L., Naumkina N.I., Akhmanov G.G., Vlasov V.V.
Barite structural peculiarities as indicators of formation processes of barite deposits of various genetic types
Speaker: Naumkina Natalya
17:00 Erokhin Yu.V., Khiller V.V., Zakharov A.V.
Composition and age of the uranium mineralization from Lipovsky granite pegmatites (Middle Urals)
Speaker: Erokhin Yuriy Victorovich
17:00 Erokhin Yu.V., Khiller V.V., Ivanov K.S.
Thorite from granitoids of the basement of Western Siberia
Speaker: Erokhin Yuriy Victorovich
17:00 Efimov A.A., Flyorova K.V., Maegov V.I.
Quartz-plagioclase symplectites (calcic myrmekite): the first finding in gabbro in the Urals
Speaker: Efimov Alexander Alexandrovich
17:00 Zhitova E.S., Zolotarev A.A., Jr., Krivovichev S.V., Yakovenchuk V.N., Pakhomovsky Ya.A.
The crystal structure of Mg,Al-disordered quintinite-2H
Speaker: Zhitova Elena Sergeevna
17:00 Zdobin D.
Petr Andreevich Zemiatchennsky, founder of clay mineralogy in Russia
Speaker: Zdobin Dmitry
17:00 Zezekalo M.Yu., Antonova T.A.
Peculiarities of kimberlites and pyropes of the Nyurbinskaya pipe
Speaker: Antonova Tatiana Anatolievna
17:00 Zenko D.Yu., Siidra O.I., Krivovichev S.V.
Synthesis and crystal structure of Pb4O(PtO4)(CrO4)
Speaker: Zenko Dmitry Yurievich
17:00 Zolotarev A.A., Jr., Krivovichev S.V., Godneva M.M., Motov D.L., Yakovenchuk V.N.
The crystal structure of K4Zr(SO4)43H2O
Speaker: Zolotarev Andrey Aleksandrovich
17:00 Zolotarev A.A., Aplonov V.S.
About chemical diversity of pyroxenes (example from Talnakh and Norilsk deposits)
Speaker: Zolotarev Anatolii A.
17:00 Ivanov B.G., Zuev V.V.
Peculiarities of garnet morphology related to formation conditions and crystal structure
Speaker: Ivanov Boris G.
17:00 Ivashchenko V.I., Romashkin A.E.
Mineralogy and genesis of Klimovskoe complex noble-metal occurrence, Belomorian mobile belt
Speaker: Ivascchenko Vasily I.
17:00 Isakov A.I., Kryuchkova L.Yu., Lorenz H.
Crystallization of organic enantiomers and racemate of malic acid
Speaker: Isakov Anton I.
17:00 Kovrugin V.M., Gurzhiy V.V., Krivovichev S.V.
Geometrical isomerism in new uranyl selenates
Speaker: Kovrugin Vadim Mikhailovich
17:00 Kozlova N.Ye., Travin V.V.
Minerals of eclogites from ductile shear zones of the village Gridino area (Belomorian mobile belt)
Speaker: Travin Veniamin Veniaminovich
17:00 Kompaneytsev V.P.
New conoscopic method of determination of the optic axial angle and the orientation of the optical indicatrix in crystals
Speaker: Kompaneytsev Vyacheslav Petrovich
17:00 Krivitskaya N.N., Bryzgalov I.A., Spiridonov E.M., Korotayeva N.N., Kulikova I.M., Gorodetskaya M.D.
Genetic mineralogy of Au in ores of the Darasun volcanogenic-plutonogenic gold deposit (East Transbaikalia)
Speaker: Krivitskaya Nadezhda N.
17:00 Kryuchkova L.Yu., Glikin A.E.
Variations of monocrystal isomorphic replacement mechanizm
Speaker: Kryuchkova Ludmila Yu.
17:00 Kryuchkova L.Yu., Kotelnikova E.N., Isakov A.I., Lorenz H.
X-ray diffraction features of malic acids
Speaker: Kryuchkova Ludmila Yu.
17:00 Kukuy A.L., Matveeva O.P.
Optical absorption of Iceland spar with iridescent cracks
Speaker: Kukuy Anatoly
17:00 Kuleshevich L.V.
Typomorphic characteristics of Precambrian gold deposits in the Karelian craton
Speaker: Kuleshevich Lyudmila V.
17:00 Kulikov V.S., Bychkova Ya.V., Kulikova V.V.
Features of spinifex structures in melt inclusions from the Victoria komatiitic lava lake (Vetreny Poyas paleoproterozoic paleorift)
Speaker: Kulikov Vyacheslav S.
17:00 Kulikova V.V., Bychkova Ya.V., Kulikov V.S.
Baddeleite as the basic mineral for isotope dating of mafic-ultramafic komatiitic series of SE of the Fennoskandian shield
Speaker: Kulikova Victoria V.
17:00 Lavrov O.
Typomorphic peculiarities of complex ores of the Jalonvaara copper-molybdenum-porphyry occurrence (Karelia)
Speaker: Lavrov Oleg
17:00 Larkina N.Yu., Kuleshevich L.V.
Study and exploitation of Karelian limonite and hematite ores: historical background
Speaker: Larkina Nina Ju.
17:00 Lemesheva S.A., Golovanova O.A.
Variations of the amino acid composition in human bone tussues
Speaker: Lemesheva Svetlana Aleksandrovna
17:00 Liskovaya L.V., Eremeev R.V., Kovalchuk O.E.
Thermal analysis of heterogeneous carbonates from the Yakutian kimberlite province
Speaker: Liskovaya Ludmila Valentihovna
17:00 Malitch K.N.
Mineral chemistry and Os-isotope systematics of Os-Ir alloys from ultramafic complexes of the Polar Siberia
Speaker: Malitch Kreshimir Nenadovitch
17:00 Matveeva O.P., Kukuy A.L.
The variety of relations among morphology, chemical composition and optical properties of Iceland spar crystals
Speaker: Matveeva Olga
17:00 Melekestseva I.Yu., Belogub E.V., Sharafutdinova N.M.
Phase composition of gold from massive sulfides of the Semenov-2 hydrothermal field (13º31´13´N), Mid-Atlantic Ridge
Speaker: Melekestseva Irina Yu.
17:00 Michurin S.V., Gorozhanin V.M.
Gypsum from the Middle Riphean carbonates of the Bashkir anticlinorium (Southern Urals)
Speaker: Michurin Sergey V.
17:00 Morakhovsky V.N.
About naphtometallogeny and ore forming processes
Speaker: Morakhovsky Vladimir N.
17:00 Morozov M., Lyakhnitsky Yu.S.
Raman spectroscopy of the paleolithic ocher from the Kapova cave (Southern Urals, Russia)
Speaker: Morozov Mikhail
17:00 Mochalov A.G.
Indicators of development of placer formations of platinum group minerals of the gabbro-pyroxenite-dunite plutonic complexes
Speaker: Mochalov Alexander Gennadievich
17:00 Naumkina N.I., Ilicheva O.M., Zorina S.O., Afanasjeva N.I.
Mineral composition of paleocene porcellanites of the Kamenny Yar section as determined by quantitative XRD phase analysis
Speaker: Zorina Svetlana Olegovna
17:00 Onufrienok V.V., Sazonov A.M.
Phase composition of pyrrhotites 29 years after synthesis
Speaker: Onufrienok Victor Vasiljevich
17:00 Ouabadi A.
The alpine cordierite-bearing granite of Filfila, Northeast Algeria: geochemistry and origin of a peraluminous magma
Speaker: Ouabadi Aziouez
17:00 Palenova E.E., Belogub E.V., Kotlyarov V.A.
Mineralogy of oxidized ores of the Shajmerden deposit
Speaker: Palenova Ekaterina Evgenjevna
17:00 Pakhomova A.S., Krivovichev S.V.
Crystal chemistry of cesium molybdates
Speaker: Pakhomova Anna Sergeevna
17:00 Petrov D.A., Kiseeva E.S.
REE distribution in zircons from Salmi granite massif (Karelia, Russia)
Speaker: Petrov Dmitry A.
17:00 Pilugin A.G., Ryzhkova S.O., Lazarenkov V.G., Talovina I.V., Vorontsova N.I., Mezentseva O.P.
Y-xenotime from oxide-iron ores of the Buructal supergene nickel deposit, Southern Urals
Speaker: Pilugin Andrew Gennadievich
17:00 Podberezskaya N.V., Smolentsev A.I., Kozeeva L.P., Kameneva M.Yu., Lavrov A.N.
Swedenborgite as the founder of the family of LnBaCoO7+δ (114Ln, Ln = Y, Lu) cobaltites
Speaker: Podberezskaya Nina Vasil'evna
17:00 Polufuntikova L.
Microstructural indicators of multiphase deformations of cleavage series of the Verkhoyansk terrigenous complex
Speaker: Polufuntikova Lena
17:00 Popov M.P., Erokhin Yu.V.
Peculiarities of phenakite interpenetration twins from granite pegmatites of Myanmar (Burma)
Speaker: Popov Mihail P.
17:00 Popova E.A., Krivovichev S.V., Lushnikov S.G.
Structural features of complex perovskites
Speaker: Popova Elena Aleksandrovna
17:00 Reykhard L.E.
Genesis of Kimmerian oolitic iron ore of the Taman peninsula
Speaker: Reykhard Liudmila Egorovna
17:00 Rozhdestvenskaya I.V., Setkova T.V., Vereshchagin O.S., Shtukenberg A.G.
Crystal structure of synthetic tourmalines with 3d elements: Ni, Co, Cr, Fe
Speaker: Vereshchagin Oleg S.
17:00 Rozhdestvina (Palazhchenko) V.I., Udovenko A.A.
Crystal structure and structural peculiarities of platinum sulfide (cooperite PtS) and arsenide (sperrylite PtAs2)
Speaker: Rozhdestvina Veronika
17:00 Romanov D.P., Baklagina Yu.G., Lukasheva N.V., Khripunov A.K., Tkachenko A.A., Lavrentyev V.K., Klechkovskaya V.V., Arkharova N.A., Tolmachev D.A.
Organo-mineral composite materials on the basis of cellulose by Acetobacter xylinum and calcium phosphates
Speaker: Romanov Dmitry Pavlovich
17:00 Ryzhkova S.O., Lazarenkov V.G., Talovina I.V., Vorontsova N.I., Mezentseva O.P., Pilugin A.G.
Negative Ce and Eu anomaly in supergene metasomatites and ores of the Buructal nickel deposit, Southern Urals
Speaker: Ryzhkova Svetlana Olegovna
17:00 Savichev A.A., Melnik A.E., Romanov A.A., Glazov A.I.
Sheelite-molibdenite-chalcopyrite-apatite-magnetite mineralization around the Gavrilovo deposit of building stone (Leningrad region)
Speaker: Savichev Andrey Alexandrovich
17:00 Safina N.P., Kotlyarov V.A.
Plumbogummite in products of halmyrolisis of massive sulfides of the Yaman-Kasy deposit, Southern Urals
Speaker: Safina Natalya Pavlovna
17:00 Simakova Yu.S., Sokerina N.V.
New data on Niyakhoiskoye-2 gold-ore occurrence, Polar Urals
Speaker: Simakova Yulia S.
17:00 Skamnitskaya L.S., Petrov D.A.
Study of inclusions in microcline from secondary alaskites of the Salminsky rapakivi granite massif and their impact on the quality of the feldspar concentrate
Speaker: Skamnitskaya Lyubov
17:00 Skrobot V.N., Romanov D.P., Ugolkov V.L., Kuchaeva S.K., Grebenshchikov R.G.
Crystal chemistry, physical and chemical properties of three polymorphs of rhodium sesquioxide with corundum-related structures
Speaker: Skrobot Vladimir Nikolaevich
17:00 Smirnova O., Dampilova B.V.
Transformation of lead, zincum and copper mineral forms in stale tailings after dressing of sulfide-tungsten ores
Speaker: Smirnova Olga C.
17:00 Spiridonova D.V., Krivovichev S.V., Yakovenchuk V.N., Pakhomovsky Ya.A.
Comparison of ivanyukite-Na-T and its Rb- and Sr- exchanged forms crystal structures. Symmetry reduction in ivanyukite-Na-T
Speaker: Spiridonova Darya Valerievna
17:00 Taratin N.V., Lorenz H., Kotelnikova E.N., Glikin A.E., Kryuchkova L.Yu., Galland A., Dupray V., Coquerel G., Seidel-Morgenstern A.
An investigation of chiral organic systems with partial solid solutions on the example of an ethanoamine salt of 3-chloromandelic acid
Speaker: Taratin Nikolay Vyacheslavovich
17:00 Tibilov J.V.
Ferromagnetic mineralization in tin-bearing structures of Chukotka
Speaker: Tibilov Josif Vissarionovich
17:00 Tyumentseva O.S., Gurzhiy V.V., Krivovichev S.V., Tananaev I.G.
Synthesis and crystal stucture of a new potassium uranyl selenate
Speaker: Tumentseva Olga Sergeevna
17:00 Franke V.D., Bocharov S.N.
Crystal morphology of calcium carbonate in presence of gelatin, asparagin acid and cholesterol
Speaker: Franke Valeria Dmitrievna
17:00 Khazikova L., Bocharov S.N., Kryuchkova L.Yu.
Effect of temperature on the morphological features of copper in electrocrystallization
Speaker: Khazikova Lubof
17:00 Khodorevskaya L.I.
Mineral composition and P-T conditions of the formation of metasomatites in metabasites of Belomorye
Speaker: Khodorevskaya Liliya Ivanovna
17:00 Shafranovskiy G.I., Zinchenko V.N.
Spheroides from kimberlite rocks of the Catoca pipe (NE Angola)
Speaker: Zinchenko Vladimir Nikolaevich
17:00 Shpachenko A.K., Voytekhovsky Yu.L.
History of the A. I. Antipov medal
Speaker: Voytekhovsky Yury L.
17:00 Abdallah N., Ouabadi A., Liégeois J.P., Fezaa N., De Waele B.
Orbicular Fe-cordierite genesis from the Temaguessine pluton (Central Hoggar, Algeria)
Speaker: Abdallah Nachida
Mining University, Hall 1166
Oral presentations
10:00 Kotova O.B., Ozhogina E.G., Rogozhin A.A.
Quantitative mineralogical methods of evaluation of technological characteristics of mineral raw materials
Speaker: Ozhogina Elena G. (Kotova Olga B.)
10:30 Shchiptsov V.V., Skamnitskaya L.S., Bubnova T.P.
Geological and technological features of nepheline syenite of the Fennoscandian shield
Speaker: Shchiptsov V.V
11:00 Voytekhovsky Yu.L., Neradovsky Yu.N.
Kyanite deposits of the Greater Keivy mountains
Speaker: Voytekhovsky Yury L.
11:20 Polenov Yu.A., Ogorodnikov V.N., Sazonov V.N.
Typomorphic features of the ontogeny of quartz veins as prospection criteria for the highly pure quartz and mineralization
Speaker: Polenov Yury A.
11:40 Danilevskaya L.A., Shpachenko A.K.
Peculiarities of vein granulated quartz of the Karelia-Kola region
Speaker: Danilevskaya Ludmila A.
12:20 Mustafin S.K.
Problems of applied mineralogical studies in old regions of mining and ore processing (on example of the Southern Urals)
Speaker: Mustafin Sabir K.
12:50 Aleksandrova T.N., Sorochinckaya A.V.
Mineralogical and technological peculiarities of carbonaceous raw materials of black-slate type
Speaker: 
13:10 Balitskaya O.V., Bondarenko G.V.
Features of identification of the synthetic precious opal
Speaker: Balitskaya Olga V.
13:30 Potapov S.S., Potapov D.S., Kopyrin I.S.
Technogenic sources of gemstones
Speaker: Potapov Sergey S.
15:00 Lopatin O.N., Khaibullin R.I., Bakhtin A.I., Nikolaev A.G.
Ionic ray modification of properties of minerals: results and prospects
Speaker: Lopatin Oleg N.
15:30 Titkov S.V., Zudina N.N., Sergeev A.M., Zudin N.G., Efremova A.F.
Spectroscopic study of brown gem-quality diamonds from placers of the Urals
Speaker: Titkov Sergey Vasilievich
15:50 Frank-Kamenetskaya O.V., Vlasov D.Yu., Zelenskaya M.S., Egorova V.V., Vasilyeva O.A., Karpenkov E.M., Rytikova V.V., Chelibanov V.P., Marugin A.M.
Database on a state of Saint Petersburg monuments as a tool for the system analysis of stone decaying processes in the urban environment
Speaker: Frank-Kamenetskaya Olga Victorovna
16:10 Leonenko N.A., Kapustina G.G., Shvez N.L.
Peculiarities of high-speed processes by laser action on an ultra disperse mineral medium
Speaker: Leonenko Nina Alexsandrovna
13/10/2010
Mining University, Hall 1160
Oral presentations
12:20 Voloshin A.V.
Minerageny of rare and rare earth elements in the Western Keivy pegmatite province, Kola peninsula
Speaker: Voloshin Anatolyi V.
12:40 Kesraoui M., Nedjari S.
Compositional variation of columbite-tantalite and wodginite from the Ebelekan rare metal granite (Central Hoggar, Algeria)
Speaker: Kesraoui Mokrane
17:00 Ivashchenko V.I., Valkama M., Sundblad K., Golubev A.I., Alekseyev V.Yu.
New data on the mineralogy and metallogeny of the Pitkäranta skarn ore province
Speaker: Ivascchenko Vasily I.
13:20 Shnaider A.A.
Wolframites as indicators of physico-chemical conditions of mineral formation
Speaker: Shnaider Alevtina A.
13:40 Najafzadeh A., Arvin M., Pan Yu., Ahmadipour H.
Evidences of melt-rock interaction during petrogenesis of wehrlites from Sorkhband Ultramafic Complex, Southen Kerman, Iran: Constraints on mineral and whole rock chemistry
Speaker: Najafzadeh Alireza
15:00 Tchaikovskiy I.I.
Mineral indicators of epigenesis of evaporite sequences
Speaker: Tchaikovskiy Ilya Ivanovich
15:20 Belogub E.V.
Mineralogy of supergenesis of Southern Urals sulfide deposits
Speaker: Belogub Elena V.
15:40 Chauhan T., Longhinos B., Seralathan P., Damadaran K.T.
Understanding mineralogy and geochemistry of calcrete for mineral carbonation in near surface non diagenetic environment - a case study
Speaker: Chauhan Teena
16:00 Spiridonov E.M., Murashko M.N.
Genetic mineralogy of Ge, Ga, , W, Mo, V, Sn in endogenic ores of the polymetallic deposit Tsumeb (Namibia)
Speaker: Murashko V.N.
16:20 Nesterovski V., Deiak M.A.
New minerals of the Kerch Peninsula mud volcanoes
Speaker: Nesterovski Viktor, Deiak Mykhailo
17:00 Brusnitsyn A.I.
Assemblages of manganese minerals as indicators of PTX-conditions of regional metamorphism
Speaker: Brusnitsyn Alexeij I.
17:20 Anisimova G.S., Kondratieva L., Popova S.K.
Composition of fahlores as a reflection of mineral zonation
Speaker: Anisimova Galina Semenovna
17:40 Evstigneeva T.L., Trubkin N.V.
Plumbopalladinite and mineral phase Pd2Pb
Speaker: Evstigneeva Tatiana L.
Mining University, Hall 1166
Oral presentations
12:20 Glazov A.I.
Dates to remember
Speaker: Glazov Alexey
12:40 Voytekhovsky Yu.L.
Cubic-triclinic inversion of the system of mineral species and the global asymmetry of mineral individuals
Speaker: Voytekhovsky Yury L.
13:00 Smirnova N.L.
Dry residue
Speaker: Smirnova Nina Lvovna
13:20 Pyankova L.A., Punin Yu.O., Shtukenberg A.G.
The anomalous-mixed crystals: terminology problems
Speaker: Pyankova Lyubov
13:40 Kiryanova E.V.
Anomalies in crystal morphology and growth kinetics related to the composition change in water-saline solutions
Speaker: Kiryanova Elena Viktorovna
15:00 Schorr S., Tovar M., Hoser A.
Order and disorder in the cation substructure of minerals a neutron diffraction study
Speaker: Susan Schorr
15:20 Rastsvetaeva R.K., Aksenov S., Chukanov N.V.
To the problem of nepheline crystal chemistry
Speaker: Aksenov Sergey Mikhailovich
15:40 Derkacheva E.S., Bubnova R.S., Filatov S.K., Krzhizhanovskaya M.G.
Transformation of the crystal structure in K1-xCsxBSi2O6 solid solutions: thermal and chemical deformation
Speaker: Derkacheva Elena Sergeevna
16:00 Djordjevic T., Karanović L.
Crystal-chemistry of earth alkaline hydrogen arsenates: crystal strcture and vibrational spectra of a new Ba(AsO3OH) polymorphic variety
Speaker: Djordjevic Tamara
16:20 Borisov S.V., Magarill S.A., Pervukhina N.V.
An experience of crystalographic analysis of natural sulfosalts and their analogues
Speaker: Magarill Svetlana Aleksandrovna
17:00 Krivovichev S.V.
New silicate anions in minerals: Review of recent results (2000-2010)
Speaker: Krivovichev Sergey
17:20 Stepenschikov D.G.
On the external crystal symmetry
Speaker: Stepenschikov Dmitry G.
17:40 Ramenskaya M.
Nontrivial crystallographic problem for the discrete geometry
Speaker: Ramenskaya Muza
14/10/2010
Mining University, Conference Hall
Oral presentations
10:00 Popov V.A.
On the ontogenic theory of metasomatism
Speaker: Popov Vladimir Anatolyevich
10:30 Glikin A.E.
Laws of metasomatic crystallogenesis: phase relations, volume effect and product pattern
Speaker: Glikin Arkady Eduardovich
11:00 Gainov R.R., Dooglav A.V., Penkov I.N., Khassanov R.R., Mozgova N.N., Orlova A.Yu., Evlampiev I.A.
Details of the electronic structure, crystal chemistry and physico-chemical properties of sulfide minerals probed by NQR
Speaker: Gainov Ramil Rashitovich
11:30 Rosseeva E.V., Frank-Kamenetskaya O.V., Kniep R.
A biomimetic approach for getting close relations to the structural and morphological complexity of biological hard tissues: Carbonated apatite-(CaF)-protein nanocomposites
Speaker: Rosseyeva Elena Vladimirovna
12:20 Bulakh A., Savchenok A., Zolotarev A.A.
Mineralogical surprises of architectural stone in old and new Saint Petersburg
Speaker: Bulakh A.G.
-
Without presentation
 Belousov V.I., Rychagov S.N.
Formation of rganogenic carbonate and hydrothermal minerals of the sea hydrothermal-magmatic systems and their role in generation and accumulation of heat
Speaker: Belousov Vladimir Ivanovich
 Bidny A.S., Popov M.P., Baksheev I.A., Kostitsyn Yu.A.
Comparative characteristics of beryls from the Urals emerald belt: Evidence from LA-ICP-MS data
Speaker: Popov Mihail P.
 Bilonizhka P.M.
Determination of age of minerals by radiological methods as a direction in genetic mineralogy
Speaker: Bilonizgka Petro Mykhailovych
 Bilyk N., Shakina K.A., Azarska O., Skakun L.Z.
Apatites in quartz-plagioclase pegmatites of the Zavalyevskoye graphite deposit (Kirovograd region, Ukraine)
Speaker: Bilyk Natalia Teodorivna
 Gorelikova N.V., Bortnikov N.S., Gonevchuk V.G., Korostelev P.G., Semenyak B.I., Gorbacheva S.A.
Rare earth elements in minerals as indicators of mineral formation conditions
Speaker: Gorelikova Nina V.
 Kvasnitsa I.V., Shemyakina T.I.
Crystallomorphology of orthopyroxene from Transcarpathian tuffs (Ukraine)
Speaker: Kvasnitsa Irina Viktorovna
 Kovalchuk M.S.
Placer gold from the alluvial sediments of the Dnestr river: an indicator of the gold ore mineralization of the Middle Prednister territorium
Speaker: Kovalchuk Myron Stepanovic
10:00 Levitskiy V.I., Pavlova L.A., Levitsky I.V.
Minerals f the sviatonosites: Indicators of the crust-mantle interaction
Speaker: Levitskiy Valery Ivanovich
13:00 Longhinos B., Lavanya S.N., Anoop S.S.
Chemical characterization of metamicts in pegmatites of Thodupuzha, Kerala, India
Speaker: Longhinos Biju
 Matkovsky O.I.
State and tasks of the regional mineralogical investigations in Ukraine
Speaker: Matkovsky Orest
 Melnikov A.V., Melnikov N.V.
PGE minerals in gold placers and ore objects of the Gonzhinsky ore area (Upper Priamurye)
Speaker: Melnikov Anton Vladimirovich
 Melnikov N.V., Melnikov A.V.
PGE mineralogy on the Borgulikanskoye copper-molybdenum-porphyritic deposit (Gonzhinsky ore area, Upper Priamurye)
Speaker: Melnikov Anton Vladimirovich
 Pirogov B.I.
Processing of iron hydroxide ores
Speaker: Morozov Mikhail
 Portnov A.M., Rakov L.T., Dubinchuk V.T.
Structural disorder in quartz as an indicator of mineralization
Speaker: Rakov Leonid Tihonovich
 Rakov L.T., Dubinchuk V.T., Portnov A.M.
Appearance of isomorphism in quartz
Speaker: Rakov Leonid Tihonovich.
 Rassulov V.A., Godun K.V.
Improving the separation selectivity of diamonds by means of X-ray excited optical luminescence
Speaker: Rassulov Victor Asafovic
 Rassulov V.A., Godun K.V., Kudrya V.V., Rassulov A.V.
Identification of diamonds by luminescence spectroscopy
Speaker: Rassulov Victor Asafovic
 Rozhkov A., Kidyarov B.I.
Electric potentials by borate crystal growth from melt
Speaker: Kidyarov Boris Ivanovich
 Rychagov S.N., Belousov V.I.
The role of argillisation and silicification by the self-isolation of hydrothermal-magmatic systems in the areas of the modern volcanism
Speaker: Belousov Vladimir Ivanovich
 Skuzovatov S.Yu., Zedgenizov D.A.
Alkaline carbonate-silicic fluid as a crystallization medium of diamond coats from Sytykanskaya kimberlite pipe
Speaker: Skuzovatov Sergey Yurievich
 Slovotenko N.A., Manchur B.Z., Skakun L.Z.
Zoning of quartz individuals as a reflection of the dynamics of a hydrothermal system
Speaker: Slovotenko Nadiya Alexandrovna
 Sokur T.M.
Diagenetic kaolinite and carbonate mineralization in the Vendian argillites on the south-western slope of the East-European platform as indicator of petrogenesis
Speaker: Sokur Tatiana Makarovna
 Sorokina E.S., Iospa A.V., Moroshkin V.V.
Some features of the ontogeny of corundum crystals from the Kukurt deposit, Eastern Pamir
Speaker: Sorokina Elena S.
 Figura L.
Stream gold of the Belyi Cheremosh river as an indicator of the epithermal gold formation in the Marmaroshskiy massif, Ukrainian Carpathians
Speaker: Figura Liubov
 Filimonova L.G.
Dispersed silver minerals in metasomatic rocks of the Dukat ore field and the possibility of silver colloidal migration in magmatogene-hydrothermal systems
Speaker: Filimonova Ludmila G.
17:00 Isaenko S.I., Shumilova T.G., Divaev F.K.
Raman spectroscopy of microdiamond from Chagatay carbonatites
Speaker: Isaenko Sergey Ivanovitch

Copyright © Russian Mineralogical Society, 1995-2011. All rights reserved.
http://www.minsoc.ru
printed on 01/03/2021